Magazín

Automatizace nás baví

mma-16-9
U nás ve Strakonicích si rádi hrajeme s automatizací. Ve firmě Automa CZ navrhujeme a vyrábíme jednoúčelové stroje, výrobní linky a robotizovaná pracoviště. Děláme to už déle než 30 let a baví nás to čím dál víc. Vytvářet komplexní řešení automatizace výroby je náročná práce, máte-li splnit všechny funkční, výkonnostní, bezpečnostní i ekonomické požadavky budoucího uživatele. O to větší radost máme, když se to povede.

Sdílejte tento článek

Radost z úspěšně realizovaných projektů sdílíme se svými zákazníky, kteří se k nám po dobrých zkušenostech rádi vracejí. Jedním z našich dlouholetých zákazníků je společnost Schneider Electric, která vyrábí elektrická zařízení pro zákazníky z celého světa. A právě pro tuto firmu jsme letos dokončili projekt, který spočíval v návrhu a realizaci nové výrobní linky.

Firma Schneider Electric se rozhodla přesunout výrobu požárních ústředen a jejich příslušenství z jiné země do svého závodu Lexel v lotyšské Rize. Při té příležitosti bylo třeba opustit původní, starou koncepci výroby s nezávislými ostrovními výrobními buňkami a vytvořit novou výrobní linku, jež by odpovídala současným standardům společnosti. A to byl přesně úkol pro nás.

Jedna linka pro stovky výrobků

Když své výrobky prodáváte do celého světa, je to úspěch. Ale v případě výroby elektrických zařízení to má háček. V každé zemi totiž platí jiné technické specifikace pro elektrorozvody a příslušné normy, a proto musíte produkty pružně obměňovat podle toho, pro kterou zemi jsou určeny. Z výroby velkých sérií se tak mnohdy stává výroba malosériová, a v některých případech i kusová.

Chcete-li při takto variabilní produkci udržet nejen vysokou kvalitu, ale také efektivitu výroby, musíte mít výrobu tak vybavenou a uspořádanou, abyste mohli snadno a rychle provádět všechny potřebné změny. Naštěstí existují nástroje, které vám pomohou tento úkol splnit. Tajemství úspěchu je v chytré automatizaci, a to je naše parketa. Navíc si zakládáme na vysoké kvalitě produktů, jež musí splňovat nejen představy zákazníka, ale také všechny místní normy a legislativní požadavky. Tuto zásadu máme společnou jak s našimi zákazníky, tak s partnery, jejichž komponenty při vývoji a výrobě automatizačních řešení využíváme.

V rámci projektu, který jsme nazvali Kaji, jsme navrhli a postavili variabilní montážní linku na výrobu 420 variant požárních ústředen a jejich příslušenství. Největší výzvou byla rozmanitost ručních pracovních listů a integrace do nadřazeného výrobního informačního systému (MES) pro více než 400 variant vyráběných panelů.

Hlavními skupinami produktů jsou ústředny požární signalizace, jednotky kontroly přístupu a příslušenství. Pestrý produktový mix zahrnuje jak díly, jichž se vyrobí jen jeden kus za rok, tak vysokokapacitní výrobu několika tisíc dílů ročně.

Kompletní montáž, včetně testování a balení

Linka zajišťuje kompletní výrobu: předtiskové a předmontážní procesní kroky, montáž, testování a balení. S celkovou délkou přibližně 20 m jde o nejrozsáhlejší montážní linku v závodě Lexel. V zásadě se jedná o dvě podobné montážní linky pracující samostatně a nezávisle pro dvě hlavní produktové řady, požární ústředny a příslušenství.

Do nové výrobní linky bylo nutno integrovat dva funkční testery přenesené z předchozího závodu, a navíc jeden nový průmyslový vysokopotenciální tester. Také integrace těchto tří testerů do linky byla úkolem našich vývojářů a techniků, dalším úkolem bylo společně s týmem Schneider Electric vytvořit systém PMS.

Složitost projektu a časová tíseň

Znáte to: Úhlavním nepřítelem každého projektu je čas. Vzhledem k tomu, že kompletní výroba byla do Lotyšska přesouvána z jiné země, a také kvůli rozmanité skladbě produktů a nové industrializaci neustále hrozilo nedodržení termínů. Díky novému průmyslovému designu linky a vysoké efektivitě však zákazník mohl včas zahájit výrobu v potřebném objemu.

A co na to náš zákazník?

Byl to velký projekt, který jsme řešili společně s firmou Automa CZ. Potřebovali jsme postavit montážní a testovací linku pro 420 komerčních referencí,“ říká Monika Lorenz, projektová manažerka závodu Schneider Electric Lexel.

Monika na závěr shrnuje hodnocení úspěšné spolupráce: „Během celého projektu probíhala velmi úzká a aktivní spolupráce mezi firmou Automa CZ a týmem Schneider Electric. Na spolupráci s firmou Automa CZ oceňujeme především rychlý a flexibilní přístup, aktivní komunikaci a výbornou znalost problematiky průmyslové automatizace. Díky tomuto projektu a této spolupráci dokážeme bez problémů zajistit požadovanou výrobu a variabilitu, a především dodržet závazky vůči našim zákazníkům.

Mohlo by vás zajímat...

Potřebujete pomoct s automatizací výroby?

Ozvěte se nám, víme, jak na to!